Sukcesja w biznesie

Przez sukcesję w biznesie (zazwyczaj w firmie rodzinnej) rozumiemy przekazanie instrumentów władzy i kontroli nad przedsiębiorstwem kolejnemu, młodszemu pokoleniu, przy jednoczesnym zachowaniu własności w rękach rodziny. Sukcesja jest złożonym i wieloetapowym procesem, wymagającym niewątpliwie strategicznego planowania i zarządzania. Stanowi ona także kluczowy warunek rozwoju rodzinnego biznesu w przyszłości.

Upływ kolejnych lat od transformacji ustroju gospodarczego sprawia, że coraz większa liczba polskich przedsiębiorców będzie musiała w bliższej bądź dalszej przyszłości zmierzyć się z tematem sukcesji w biznesie. Pomoc prawnika pozwoli uniknąć wielu pułapek, a także wybrać najbardziej optymalny z prawnego oraz podatkowego punktu widzenia wariant całego procesu. Odmienna sytuacja konkretnej firmy powoduje, że na każdy przypadek należy patrzeć indywidualnie – nie ma dobrych rozwiązań pasujących do wszelkich sytuacji.

Dzięki kompleksowemu spojrzeniu na przepisy prawa spółek handlowych, prawa cywilnego, gospodarczego, oraz podatkowego, jesteśmy w stanie zaoferować naszym Klientom całościową, dogłębną analizę wszelkich aspektów prawnie i biznesowo istotnych, związanych z następstwem pokoleniowym w przedsiębiorstwie. Wsłuchując się w intencje naszego Klienta, a także poznając specyfikę jego działalności gospodarczej, potrafimy stworzyć zindywidualizowany projekt najbardziej optymalnej sukcesji, a tym samym zapewnić dalsze funkcjonowanie firmy przez kolejne lata.

Powrót